coa    
Guest Editor @ Energy & Buildings

Dr. Azari to Guest Edit major Journal  Read More

Department of Architecture

Guest Editor @ Energy & Buildings

Dr. Rahman Azari to guest edit major journal

Fellowships NOW Available Department of Architecture

Fellowships NOW Available

Contact the Department of Architecture for more information

Broadway Expander

BROADWAY EXPANDER brings UTSA Architecture to Alamo Heights 

Department of Architecture

Broadway Expander

Students in Dr. Antonio Petrov’s UTSA Architecture Studio present design for rethinking the Broadway corridor in Alamo Heights via architectural thinking.

Study Abroad at UTSA

International Studies at UTSA  Read More

Department of Architecture

Study Abroad at UTSA

Study Abroad at UTSA

Study Abroad at UTSA

UTSA Architecture is International  Read More

Department of Architecture

Study Abroad at UTSA

Go global at UTSA. Become a global citizen architect at UTSA

Apply by April 1st

Experience the Summer Career Academy in Architecture and Interior Design  Read More

Department of Architecture

Apply by April 1st

for preferential admission to the attend Summer Career Academy in Architecture and Interior Design.

Vincent Ramirez honored by the TSA

"It's a testament to the great architectural education I received ..."  Read More

Department of Architecture

Vincent Ramirez honored by the TSA

The Texas Society of Architects (TSA) recently honored a project concept by the architecture alum as a shining example of innovation and excellence in design.

Travis Park and McNay Art Museum host F2

Digital Fabrication at UTSA  Read More

Department of Architecture

Travis Park and McNay Art Museum host F2

Kevin McClellan, Andrew Kudless and UTSA Architecture students build F2

2014 Design Awards

Best Designers 2014 @ UTSA 

Department of Architecture

2014 Design Awards

2014 Design Awards (L-R):
Chase White (4th Year)
Jaqueline Cook (IDE 4th Year)
Barbara Warren (Grad 1st Year)
Aaron Stone (2nd Year - ARC)
Candice Ng (2nd Year - IDE)
Jeffrey Harper (3rd Year)
Jingqi Li (M.Arch 3)
Nayelle Reyes (3rd Year-IDE)
Mariano Garcia (1st Year)

2014 Radius

Great Start to Annual Review Week ... 

Department of Architecture

2014 Radius

Radius Competition winners Bryan Sanchez (2nd), Candice Ng (2nd), Aaron Stone (1st), Gerson Mora-Field (3rd), Keyanna Yerri (3rd), & Carmelo Pereira (3rd) pose with their models. Congratulations to all.

Andrew Kudless

Digital Fabrication at UTSA  Read More

Department of Architecture

Andrew Kudless

Dean’s Distinguished
Visiting Critic 2014

Digital Fabrication

Javier Sanchez

Javier Sanchez @ UTSA 

Department of Architecture

Javier Sanchez

Dean’s Distinguished
Visiting Critic for 2013


Arquitecto

Raymond Russell Park

Design-Build at UTSA  Read More

Department of Architecture

Raymond Russell Park

Raymond Russell Park
Design Build Project

Diane Hays (faculty)

Curriculum Committee

The Department of Architecture curriculum is established, reviewed, and modified by an overlapping set of curricular sub-committees representing all areas of curriculum. The leaders of each sub-committee, in turn, sit on the Executive Curriculum committee for the Department. This organizational structure was put in place in the Fall of 2015 to establish increased faculty participation and representation in curriculum decisions. 

2016 - 17 Executive Curriculum Committee Meetings

2016 ECC 09-16-16 Minutes

2016 ECC 09-24-16 Minutes

 

Current Committees and Membership include:

Department - Executive Curriculum Committee (of sub-committee representatives):
John Alexander
Robert Baron
Mark Blizard
Ian Caine
James Dawes
Sedef Doganer
William Dupont
Diane Hays
Robert Mezquiti
Antonio Petrov
Hazem Rashed-Ali
Steven Temple

Department - Curriculum Sub-Committees:

First Year:
Steven Temple (rep.)
Mark Blizard
James Dawes
Norma Blizard
Taeg Nishimoto
Edward Burian

2nd Year Studio:
Mark Blizard
Craig Blount
Jim Dawes (rep.)
Curtis Fish
John Webb
Armando Araiza
Robert Mezquiti

3rd / 4th Year Studio:
Saadet Beeson
Ian Caine (rep.)
Azza Kamal
Rick Lewis
Taeg Nishimoto
Juana Salazar
Sue Ann Pemberton

Technology:
Hazem Rashed-Ali (rep.)
Saadet Beeson
Rahman Azari
Jae Yong Suk

History:
John Alexander (rep.)
Shelley Roff
Angela Lombardi
Darryl Ohlenbusch

Theory & Criticism:
Robert Baron (rep.)
Edward Burian
Ian Caine
Antonio Petrov
Taeg Nishimoto
Stephen Temple

Digital:
Armando Araiza
Curtis Fish
Robert Mezquiti (rep.)
Matt Martinez

Graduate (GPC):
All Graduate Faculty
Sedef Doganer, GAR (rep.)
Executive Committee TBA

Masters Project:
Sedef Doganer
Antonio Petrov (rep.)
Robert Baron
Edward Burian
Taeg Nishimoto

Interior Design:
Diane Hays (rep.)
Curtis Fish
Ann McGlone
John Webb
Juana Salazar
Analy Diego


M.S. Program: Master of Science in Architecture:
Sedef Doganer, GAR (rep.)
Hazem Rashed-Ali
Rahman Azari
William Dupont

M.Arch 3 Program:
Mark Blizard
John Webb
Rick Lewis
Armando Araiza
Edward Burian (rep.)

Historic Preservation:
William Dupont (rep.)
Angela Lombardi
Rick Lewis
Sue Ann Pemberton

Sustainable Design:
Hazem Rashed-Ali (rep.)
Vincent Canizaro
Rahman Azari
Jae Yong Suk

Study Abroad:
Mark Blizard (rep.)
Julius Gribou
Shelley Roff
Curtis Fish
Candid Rogers
John Webb
James Dawes
Darryl Ohlenbusch

 

Previous Curriculum Committee Reports

2015-16 Sub Committee Reports

2015 and Prior Reports